Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Zbulohet në Kinë skeleti i dinosaurit që ka jetuar 180 milionë vite më parë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Paleontologët kinezë kanë zbuluar në jug-perëndim të Kinës një skelet dinozauri, i cili mendohet të ketë jëtuar 180 milionë vite më parë.

Skeleti është rreth 70% i paprekur dhe mendohdte të ketë qenë 8 metër i gjatë. “Një fosil kaq i plotë është një zbulim i rrallë në të gjithë botën”, u shpreh Wang Tao, kreu i Qendrës së Ruajtjes dhe Kërkimit të Fosileve të Dinozaurëve në Lufeng, teksa e cilësoi fosilin një thesar kombëtar.

Autoritetet do të kryejnë gërmimet me emergjencë, për shkak se skeleti ndodhet në një vend me erosion të madh dhe rrezikon të prishet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img