Hapësire reklamuese

Bota

Zbulohet në Kinë skeleti i dinosaurit që ka jetuar 180 milionë vite më parë

Shkruar nga Newsbomb
Zbulohet në Kinë skeleti i dinosaurit që ka jetuar 180

Paleontologët kinezë kanë zbuluar në jug-perëndim të Kinës një skelet dinozauri, i cili mendohet të ketë jëtuar 180 milionë vite më parë.

Skeleti është rreth 70% i paprekur dhe mendohdte të ketë qenë 8 metër i gjatë. “Një fosil kaq i plotë është një zbulim i rrallë në të gjithë botën”, u shpreh Wang Tao, kreu i Qendrës së Ruajtjes dhe Kërkimit të Fosileve të Dinozaurëve në Lufeng, teksa e cilësoi fosilin një thesar kombëtar.

Autoritetet do të kryejnë gërmimet me emergjencë, për shkak se skeleti ndodhet në një vend me erosion të madh dhe rrezikon të prishet.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese