Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Zbulohet në Jordani dhoma ku Salome vallëzoi para mbretit Herod dhe kërkoi kokën e Gjon Pagëzorit

spot_img

Lajme të ngjashëm

bb277957aba9cf2693717364e1065016

Arkeologët në Jordani thonë se kanë zbuluar dhomën ku Salome vallëzoi përpara të atit të saj, mbretit Herod Antipas.

Fortesa mbretërore u zbuluar në një kodër me pamje nga Deti i Zi, e prej andej, në ditë me mot të kthjellët mund të dallohet edhe tempulli i Jeruzalemit.

Arkeologët kanë arritur të zbulojnë fronin gjysmërrethor brenda një fortese 650 metra katrorë.

Historia e Herodit ka humbur me kalimin e kohës, por Jozefi tregon se mbreti Alexander Janneus caktoi një Antipas për të sunduar Edomin, i cili do të bëhej babai i kësaj dinastie. Herodi i Madh ishte i famshëm për ndërtimet e shumta, ndërsa djali i tij Herod Antipas do të bëhej i famshëm për kapjen e Gjon Pagëzorit, të cilin e solli të lidhur me zinxhirë në këtë fortesë, dhe e ekzekutoi.

Kjo ngjarje do të frymëzonte art, literaturë, muzikë dhe filma për një periudhë të gjatë.

sdfgdfhdfhdfhdfh.jpg

dhdfghfghdfh.jpg

dfghdfhdfhrhjr4j.jpg

fghfghdthdfhdfh.jpg

Më shumë

spot_img