Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
27 °
Mar
21 °
E premte, 17 Shtator, 2021

Zbulohet medikamenti që lufton kavitetet dhe rrit dhëmbët nga e para

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët kanë zbuluar se një medikament i përdorur për pacientët me Alzheimer mbron dhëmbët nga kaviteti dhe stimulon daljen e dhëmbëve të reja.

Problemet me dhëmbët mund të marrin fund njëherë e mirë, pas zbulimit të efekteve që ka një medikament i quajtur Tideglusib.

E zhvilluar dhe përdorur për pacientët me Alzheimer, barna gjithashtu mund të stimulojë mekanizmin e rigjenerimit të dhëmbëve natyrorë, duke lejuar që dhëmbët të riparojnë veten nga kavitetet.

Tideglusib funksionon duke stimuluar qelizat staminale në pulpën e dhëmbëve, burimi i dentinës së re. Dentina është substanca e mineralizuar nën smaltin e dhëmbëve që shkatërrohet nga prishja e dhëmbit.

Dhëmbët mund të rigjenerojnë natyrisht dentinën pa ndihmën, por vetëm nën rrethana të caktuara. Pulpa duhet të ekspozohet përmes infeksionit (si prishja) ose trauma për të nxitur prodhimin e dentinës, thonë shkencëtarët.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img