Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
15 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
5 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Zbulohet edhe një VARIANT i ri i COVID, ka ardhur nga Afrika dhe ka pësuar mutacion më shumë se ai britanik

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3dc6d8b26e9f30fd6803d2558109126b

Zbulohen edhe dy raste të reja me versionin e ri “më të transmetueshëm” të koronavirusit në Britaninë e Madhe, që besohet se ka ardhur nga Afrika e Jugut.

Sekretari i Shëndetit Matt Hancock tha se të dyja këto raste janë kontakte të personave që kanë udhëtuar nga Afrika e Jugut gjatë javëve të fundit.

“Ky variant është tepër shqetësues sepse është edhe më i transmetueshëm, dhe duket se ka arritur të pësojë mutacion edhe më tepër nga varianti i ri që u gjet në Britani”, tha Hancock.

Ai tha se vendi i tij i është mirënjohës Afrikës së Jugut për rigorozitetin shkencor dhe transparencën, duke vepruar drejt siç vepruan autoritetet pas zbulimit të variantit të ri në Bitani.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img