Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Zbulohet draft-rezoluta e Parlamentit Europian për Shqipërinë: Keqardhje për rolin e Macron dhe disa liderave të tjerë (Dokumenti)

spot_img

Lajme të ngjashëm

8fbf990c73e6e4c4319d305a75b2a31b

Zbulohet draf-trezoluta e Parlamentit Europian e përgatitur nga të majtët pas vendimit të Këshillit Europian për mos hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Draft-rezoluta e formuluar të martën dhe që pritet të ndryshojë të mërkurën pas konsultimeve me grupimet e tjera politike, kritikon rolin e presidentit francez Emmanuel Macron dhe disa liderave të tjerë për bllokimin e negociatave. Ndër të tjera në tekst i bëhet thirrje Këshillit të marrë përsipër përgjegjësitë e veta dhe të veprojë në përputhje me angazhimet e tij.

Parlamenti Europian nuk ka fuqi legjislative për vendimet për zgjerimin, por qëndrimet e tij janë të rendesishme, sidomos në momentin kur pritet të votohen kandidatët e rinj nga Franca, Hungaria dhe Rumania për kabinetin e presidentes së zgjedhur të Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Draftrezoluta e PE (Euronews Albania):

xfgdeghethj45hj4hj.jpg

dfgdfgherhehe4h.jpg

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img