Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
67 %
1.5kmh
75 %
Enj
12 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
15 °
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Zbulohen monedhat e reja me portretin e Mbretit Charles (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Janë zbuluar monedha të reja me portretin e Mbretit Charles, me një 50p që mban imazhin e tij, të cilat hyjnë në qarkullimin e përgjithshëm brenda disa javësh.

BBC publikoi pamjen e parw tw monedhave dhe një kurorë përkujtimore prej 5 £ që përfshin një imazh të Mbretit nga skulptori britanik, Martin Jennings.

Ashtu si me mbretërit e mëparshëm britanikë dhe ndryshe nga Mbretëresha, ai nuk mban kurorë.

Mbreti Charles e miratoi personalisht figurën dhe u kuptua se ishte i kënaqur me ngjashmërinë.

Monedhat do t’u shiten koleksionistëve nga The Royal Mint nga fillimi i javës së ardhshme. Monedha 50p do të jetë e disponueshme për përdorim të përgjithshëm shumë përpara fundit të vitit, e shpërndarë sipas kërkesës nga bankat, shoqëritë e ndërtimit dhe zyrat postare.

Ato do të qarkullojnë me monedha që shfaqin mbretëreshën e ndjerë, kështu 27 miliardë monedha do të pranohen ende në dyqane.

Nga fillimi i vitit të ardhshëm, monedhat nga 1p deri në £2, të cilat përdoren në jetën e përditshme, do të qarkullojnë duke mbajtur të njëjtin imazh të mbretit Charles.

Ato do të dërgohen kur të jetë e nevojshme për të zëvendësuar monedhat e vjetra të dëmtuara dhe të konsumuara dhe për të mbuluar çdo kërkesë shtesë.

Portreti i Mbretit Charles është modeli i parë i monedhës i ndërmarrë nga Martin Jennings, por skulpturat e tij publike përfshijnë poetët John Betjeman, në Stacionin St Pancras në Londër dhe Philip Larkin në Hull.

Më shumë
spot_img
spot_img