Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Zbulohen mbi 1500 bimë kanabis në Spanjë, kultivuesit dyshohen shqiptarë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia spanjolle sekuestruar 1500 bimë marijuanë gjatë një operacioni anti-drogë, ndërsa sipas mediave spanjolle nga operacioni nuk ka ende asnjë të arrestuar.

Gjatë aksionit anti-drogë u angazhuan dhe helikopterë. Ky është operacioni i dytë anti-drogë, pas atij të gushtit të kaluar, i cili çoi pas hekurave 8 persona. Të arrestuarit ishin të gjithë të kombësisë shqiptare nga mosha 30 deri në 50-vjeç, pa precedentë penalë.

Ata akuzohen për një krim kundër shëndetit publik për kultivim dhe trafik droge dhe një tjetër për pjesëmarrje në organizatë kriminale.

Policia është ende në kërkim të 5 anëtarëve të tjerë të bandës, të cilët janë në arrati dhe që mund të kenë ikur në zonat fqinje të Katalonjës ose në Valencia. Dy u arratisën nga Castellote dhe tre nga Beceite.

Mafia shqiptare ka gjetur “strehë” në Spanjë, ku herë pas herë gjatë operacioneve  policia zbulon shtëpi bari apo plantacione masive droge, kanabis apo dhe marijuanë.

Më shumë
spot_img
spot_img