Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
42 %
1kmh
20 %
Die
18 °
Hën
17 °
Mar
11 °
Mër
12 °
Enj
12 °
E diel, 2 Prill, 2023

Zbulohen 3.5 ton kokainë të hedhura në det nga një rrjet trafikantësh

Lajme të ngjashëm

Mbi tre ton kokainë janë zbuluar duke pluskuar në oqeanin Paqësor nga një anije e ushtrisë së Zelandës së Re.

Autoritetet thonë se kokaina është hedhur në det nga një sindikatë e trafikut të drogës, ndërsa destinacioni përfundimtar besohet se ishte Australia.

Sasia e madhe e kokainës ishte mbështjellë me një rjetë të cilës i ishin lidhur 81 balona në mënyrë që të mos fundosej. Besohet se kjo skemë përdoret nga disa grupe trafikantësh, të cikët e hedhin drogën qëllimisht në det, për ta rikuperuar më pas në breg, duke shmangur kështu kontrollin në dogana.

E gjithë kokaina, rreth 3.5 ton, kap një vlerë prej 316 milionë dollarë dhe është një prej sasive më të mëdha të zbuluara në këtë territor.

Një zyrtar i policisë tha se sasia e kokainës do të mjaftonte për të furnizuar Australinë për 1 vit, dhe nëse do të ishte e destinuar për Zelandën e Re, do të duheshin 30 vjet për konsumin e plotë të saj.

Artikulli paraprakDisney “hedh në rrugë” 7,000 punonjës
Artikulli tjetërFjala

Më shumë