Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
27 %
6.2kmh
0 %
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Zbulimi shokues, çfarë sëmundje nuhasin qentë tek njerëzit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeni konsiderohet miku më i mirë i njeriut. Ai i gjendet pranë në çdo moment ka pritur gjë në këmbim.

 

Qentë dihet se janë ndër kafshët me nuhatje të theksuar. Huhatja e tyre është 10 herë me zhvilluar se tek njerëzit. Një studim ka zbuluar se qentë mund të nuhasin tek njeriu sëmundjen e kancerit.

Shkencëtarët shpjegojnë se kanceri i bën qelizat tona të funksionojnë ndryshe normalisht. Qelizat e dëmtuara prodhojnë një lloj specifik të proteinës që një qen mund ta nuhasë. Hulumtimet kanë treguar se qentë janë në gjendje të zbulojnë kancerin e mushkërive nëpërmjet frymëmarrjes dhe prostatës ose kancerit të fshikëzës nëpërmjet erës së urinës.

Ekspertët thonë se qentë mund të zbulojnë fazat shumë të hershme të shtatzënisë me erë dhe ndryshime të lehta në lëvizjet e trupit tuaj. Dhe sjellja e tyre do të ndryshojë pasi që ju jeni në thelb një person i ri për ta tani.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img