Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
4.1kmh
40 %
Mër
23 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
30 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Zbulimi për modifikimin e ADN-së, dy gratë shkencëtare ndajnë Çmimin Nobel në Kimi

spot_img

Lajme të ngjashëm

c0387596a02ba88257fb01b9b26da411

Dy shkencëtare kanë fituar çmimin Nobel në kimi për punën e tyre lidhur me ndryshimin gjenetik të ADN-së.

Emmanuelle Charpentier dhe Jennifer Doudna janë dy gratë e para që do të ndajnë çmimin prestigjoz, mbi teknologjinë e modifikimit të gjenomit.

Më specifikisht ky zbulim i njohur si ‘Crispr-Cas9’ kontrollon mutacionet gjenetike duke zvogëluar rrezikun ndaj sëmundjeve gjenetike.

Shkencëtarja Emmanuelle Charpentier ka komentuar lidhur me fitoren duke shprehur se ishte një befasi për të.

“Kur të ndodhë, ti je shumë e befasuar dhe mendon se nuk është e vërtetë. Por padyshim që është e vërtetë”, tha ajo.

Më shumë

spot_img