Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
58 %
1kmh
0 %
Mër
29 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
36 °
Die
38 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Zbulimi i rrallë, kjo është fytyra e vërtetë e Shekspirit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një libër 400 vjeçar i botanikës përmban atë që mund të jetë i vetmi portret i Shekspirit i realizuar gjatë jetës së tij.

Historiani dhe botanisti Mark Griffiths ka zbërthyer “një kod të fshehtë” në libër, për të identifikuar dramaturgun në një gravurë të shekullit të 16-të.

“Kështu dukej Shekspiri në lule të jetës së tij”, tha ai teksa mbante në dorë librin e rrallë. Editori i revistës “Country Life”, Mark Hedges, e ka cilësuar si “zbulimi letrar i shekullit”.

Griffiths tha se Shekspiri ka qënë 33 vjeç në kohën që është realizuar portreti. Sipas shumë studiuesve, portreti që daton në vitin 1610 është autentik dhe i përket Shekspirit, megjithse ka edhe shumë të tjerë që janë treguar skeptikë.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img