Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

Zbulimi arkeologjik në Durrës mbulohet sërish me dhe, Komuniteti Mysliman: Punimet po kryhen në pronë private (FOTO)

Lajme të ngjashëm

Një zbulim arkeologjik para filialit të postës në Durrës është mbuluar mee dhe mëngjesin e sotëm.

Arkeologët kishin nisur zbulimin e gjetjeve dhe vijonin më tej me gërmimin, por tashmë ata janë detyuruar të braktisin punën.

Anulimi i punimeve vjen reagimit të Komunitetit Mysliman, Myftinisë Durrës i cili i ka kërkuar Ministrisë së Kulturës të ndërpresë sondazhet, pasi gërmimet me qëllim kërkimin shkencor, po kryhen në një tokë private.

Pas kësaj në vendngjarje ka mbërritur fadroma, e cila ka mbuluar me dhe zbulimet në lulishten e qytetit bregdetar.

Më shumë