Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
1.5kmh
75 %
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
17 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Zbulime në mekanikën kuantike, çmimin Nobel në Fizikë e marrin tre shkencëtarë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Tre shkencëtarët Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar këtë vit çmimin Nobel në fizikën për arritjet e tyre historike në mekanikën kuantike, studimi i sjelljes së grimcave dhe atomeve.

Treshja fitoi çmimin Nobel për eksperimentet e tyre me atë që njihet si ngatërresa, një fenomen që të befason mendjen kur dy grimca sillen si një dhe ndikojnë njëra-tjetrën, edhe pse ato mund të jenë në një distancë të madhe me njëra-tjetrën, në anët e kundërta të planetit apo edhe sistem diellor.

Dekada pas vdekjes së Ajnshtajnit, eksperimentet e tre fizikanëve treguan se ngatërrimi kuantik ishte real, jo vetëm teorik, dhe Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave tha se puna e treshes “ka hedhur themelet për një epokë të re të teknologjisë kuantike”.

Aspect, Clauser dhe Zeilinger kanë lindur përkatësisht në Francë, Kaliforni dhe Austri. Zbulimet e tyre kanë shtuar dhe çuar më tej punën e John Steëart Bell, teorema e të cilit ndryshoi kuptimin e botës shkencore për mekanikën kuantike.

 

Më shumë
spot_img
spot_img