Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mar
14 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Zbulim i RRALLË në SHQIPËRI: 10 fole SHQIPONJASH në një faqe shkëmbi (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b1184707aa436c8bec32fb97651138f3

Organizata “Protection and Preservation of Natural Environment in Albania”, nëpërmjet një postimi në Facebook njofton se gjatë ekspeditave në terren ekipi i tyre ka gjetur një territor të shqiponjës së malit me 10 fole të ndërkëmbyeshme.

“Të gjitha foletë janë ndërtuar në faqen e një shkëmbi dhe japin ndjesinë e një “pallati të madh me 10 apartamente”, që në vite të ndryshme përdoren nga i njëjti çift. Nga këshillimi me disa kolegë Ballkanas por edhe i literaturës ekzistuese, rezulton se ky territor (i ndodhur në jug-lindje të vendit), përfaqëson vendfolezimin me numër më të madh të foleve rezervë për shqiponjën e malit në Ballkan”, konstaton kjo organizatë.

Ndërkohë, vlen të theksohet se është i njohur fakti se shqiponja e malit ndërton fole rezervë për disa arsye, por një numër kaq i madh folesh në një bllok të vetëm shkëmbor nuk është i zakonshëm.

dfgdfgeherhj.jpg

gdfgdfr45h.jpg

gsdfgsgwerh.jpg

xdgfdegdfgdfg.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img