Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
90 %
Enj
12 °
Pre
15 °
Sht
14 °
Die
13 °
Hën
11 °
E enjte, 2 Dhjetor, 2021
spot_img

Zbulim i madh në qytetin antik të Paleokastrës, del në dritë varri antik

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një fushatë gërmimesh që ka nisur në disa prej zonave arkeologjike të njohura në vend, po jep rezultate interesante.

Arkeologët thonë se kanë zbuluar në varr antik në kalanë e Paleokastrës, në Luginën e Drinosit.

Ky varr mendohet se i përket shekullit të V-VI pas Krishtit.

Ky objekt, sipas arkeologut italian Roberto Perna në bazë të studimeve, lidhet me ekzistencën e kishës së Shën Kozmait dhe Damianit. Kërkimet në Luginën e Drinosit kryhen nga Universiteti i Mancerates në Itali në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik Shqiptar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img