Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
59 %
0.5kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
9 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Zbardhet telefonata e Ramës me Sunak: Emigrantët shqiptarë mund të kthehen para se të apelojnë refuzimin e azilit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Emigrantët shqiptarë në Britaninë e Madhe mund të kthehen me procedurë të përshpejtuar drejt vendlindjes, përpara se të apelojnë kërkesën e refuzuar të azilit.

Kjo ka qenë tema kryesore e telefonatës së djeshme të zhvilluar mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut britanik Rishi Sunak, raporton The Times. Megjithatë asgjë nuk është zyrtarizuar në këtë drejtim, ndërsa gazeta britanike shkruan se palët janë shumë pranë dakortësimit.

Nga janari deri në shtator të këtij viti, autoritetet britanike kanë raportuar për një rritje dramatike të numrit të shqiptarëve që kalojnë ilegalisht kufirin me varka nga brigjet e Francës drejt Britanisë.

Në një deklaratë për shtyp, zyra e Sunak tha se me Ramën “ranë dakord se duhej bërë më shumë për të trajtuar migracionin e paligjshëm dhe për të trajtuar së bashku krimin e organizuar”.

Ata diskutuan gjithashtu “mbylljen e shtigjeve që po pengojnë kthimin e shpejtë të azilkërkuesve të refuzuar” – që mendohet të jetë një referencë për të parandaluar shqiptarët që të shmangin deportimin duke pretenduar se janë viktima të skllavërisë moderne.

“Ministrat janë të dëshpëruar për të rindërtuar marrëdhëniet e tyre me Shqipërinë, pasi zoti Rama akuzoi Mbretërinë e Bashkuar se e bën popullin e tij një “kokë turku” për “politikat e saj të dështuara”, shkruan Daily Mail.

Deklarata e Downing Street:

Udhëheqësit mirëpritën partneritetin e gjatë të ngushtë midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë dhe u angazhuan për forcimin e bashkëpunimit në tregti, investime dhe mbrojtje, duke përfshirë sigurinë kibernetike.

Kryeministri vlerësoi kontributin pozitiv të komunitetit shqiptar për jetën në MB, por të dy liderët ranë dakord se duhet bërë më shumë për të trajtuar migracionin ilegal dhe për të luftuar së bashku krimin e organizuar.

Ata diskutuan planet për të rritur bashkëpunimin për të adresuar sfidat e përbashkëta, duke përfshirë mbylljen e shtigjeve që po parandalojnë kthimin e shpejtë të azilkërkuesve të dështuar.

Kryeministri Sunak dhe kryeministri Rama prisnin me padurim të punonin së bashku për të trajtuar këto çështje dhe për të thelluar marrëdhënien më të gjerë MB-Shqipëri.

Më shumë


spot_img

spot_img