Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
2.1kmh
0 %
Enj
40 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Zbardhet pas 9 vitesh vrasja e biznesmenit Ilir Rexhepi, ADN-ja zbulon korçarin që ka lidhje me ekzekutimin (EMRI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e79b0059e262e9e4558a085434714c15

Policia dhe prokuroria e Elbasanit, kanë identifikuar me prova shkencore, një nga personat e dyshuar për ekzekutimin 9 vite më parë të biznesmenit Ilir Rexhepi.

Zbulimi i tij si autori i vrasjes të ndodhur 9 vite më parë është kryer pas realizimit të analizave të ADN-s, mes një profile pështyme dhe gjaku, të gjendura në vendngajrje.

Nga analizimi i dy profileve gjenetike ka dalë rezultati se Mihal alias Mirgen Toshi, është një nga 3 personat që ka marrë pjesë në vrasjen e biznesmenit Ilir Rexhepi.

Ekzekutimi i këtij të fundit është kryer me pagesë për llogari të një grupi kriminal në Elbasan. Kjo pasi dy vite më parë, në 29 korrik 2009, i njëjti grup kriminal, urdhëroi vrasjen e vëllait të Ilirit, Roland Rexhepit ose siç njihej ndryshe me nofkën ”Doda”.

Eleminimi i dy vëllezërve është pjesë e serialit të vrasjeve mafioze të ndodhura gjatë këtyre viteve në qytetin e Elbasanit.

Mihal Toshi është i dyshuari kryesor për krimin e ndodhur më 30 dhjetor të 2011-s në Elbasan, por ende nuk është lëshuar një mandat arresti ndaj tij. Në periudhën kur është kryer vrasja, Toshi ka vepruar si pjesë e një grupi kriminal në qytetin e Elbasanit, raporton gazetari Elton Qyno. Burime për Oraneës bëjnë me dije se Mihal Toshi, ndodhet në Selanik, ku po vuan një dënim me 16 vite burg për trafik droge.

Ndërkohë për ekzekutimin e Ilir Rexhepit, prokuroria e Elbasanit pak kohë më parë, ka kërkuar të ekzaminohen profilet gjenetike edhe për shtetasin Olsi alias Jorgo Leku, i kapur në Athinë, si pjesë një e një grupi kriminal që ka marrë pjesë në vrasjen e Gentian dhe Nezir Beqirit.

Më shumë

spot_img
spot_img