Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1.5kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
17 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Zbardhet drafti për Reformën në Drejtësi, ja çfarë parashikon

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zbardhen propozimet e ekspertëve të “Euralius” dhe “OPDAT” në reformën në drejtësi. Mësohet se gjyqtarët e Kushtetueses zgjidhen me 3/5 e Kuvendit.

Në draft përcaktohet se në Kushtetuese, kur dështojnë 3/5, emërohet kandidati, i cili është i pari në listë. Ndërsa është ngritur Gjykata e Posaçme për korrupsionin, krimin e organizuar. Siç është përfolur edhe më parë, Gjykata e posaçme, gjyqtarët e të cilës emërohen nga KLGJ-ja, do të gjykojë funksionarët e lartë.

 

Më shumë
spot_img
spot_img