Hapësire reklamuese

Politikë

Zbardhet drafti për Reformën në Drejtësi, ja çfarë parashikon

Shkruar nga Newsbomb

Zbardhen propozimet e ekspertëve të “Euralius” dhe “OPDAT” në reformën në drejtësi. Mësohet se gjyqtarët e Kushtetueses zgjidhen me 3/5 e Kuvendit.

Në draft përcaktohet se në Kushtetuese, kur dështojnë 3/5, emërohet kandidati, i cili është i pari në listë. Ndërsa është ngritur Gjykata e Posaçme për korrupsionin, krimin e organizuar. Siç është përfolur edhe më parë, Gjykata e posaçme, gjyqtarët e të cilës emërohen nga KLGJ-ja, do të gjykojë funksionarët e lartë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese