Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
49 %
3.6kmh
0 %
Mër
31 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
35 °
Die
34 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zbardhet biseda mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe Ilir Metës dje në Kuvend

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0e3d998914fc6fc84de02a9ad8e3cfde

Zbardhet biseda mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe kreut të Kuvendit e njëkohësisht të LSI-së, Ilir Meta.

Donald Lu ka qenë për 3 orë me radhë në zyrën e Ilir Metës, duke folur kokë më kokë me të, e më pas kanë thirrur edhe ministrin e Drejtësisë Ylli Manjanin.

Por për çfarë kanë diskutuar ata dje?

Tema kryesore ka qenë Reforma në Drejtësi dhe konsensusi për ta kaluar draftin për ndryshimet kushtetuese sa më shpejt por edhe me aprovimin e opozitës. Kanë mbetur edhe 4 ditë nga skadimi i afatit për t’iu dorëzuar Komisionit të Venecias por palët politike në Shqipëri duhet të arrijnë konsensusin sa më shpejt.

‘’Për tri orë diplomati amerikan, i cili po asiston në një reform të drejtë që do të largojë nga sistemi i drejtësisë prokurorë e gjyqtarë të korruptuar, ka diskutuar me Metën në lidhje me ecurinë e gjithë këtij procesi, në një moment ngërçi mes përfaqsësuesve të opozitës dhe ekspertëve të nivelit të lartë’’, shkruan ‘’Shqip’’

Sipas ‘’Shqip’’ Lu ka dorëzuar edhe një material që mbante në duar në lidhje me reformën, por nuk dihet se çfarë përmban ai.

Në fokus të bisedës mes Donald Lu-së dhe Ilir Metës ka qenë edhe dialogu politik. Menjëherë pas kësaj Meta ka thirrur në takimin që po zhvillonte me ambasadorin amerikan edhe ministrin e Drejtësisë Manjani. Nga ana tjetër Manjani ka takuar po dje edhe Fatmir Xhafajn, e PS-së, I cili është edhe kreu I Komisionit Parlamentar të Reformës në Drejtësi, që do t’i dërgojë Komisionit të Venecias draftin me ndryshimet kushtetuese.

LEXO EDHE:DONALD LU: SHBA S’DO GJEJE QETESI DERI SA REFORMA NE DREJTESI TE PERFUNDOJE

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img