Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zbardhen përgjimet e politikanëve italianë të lidhur me Ndragetën: Lorenzo ka kontakte në Shqipëri, atje është tokë e virgjër dhe ka korrupsion, ministri do e zbusë procesin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

36f8fca42412c26c61065ec155e78c40

Mediat italiane kanë bërë publike të tjera biseda të zbardhura mes politikanëve italianë që dyshohet se kanë lidhje me mafian italiane. E gjitha nisi pas një operacioni të policisë së Katanzaros, që çoi në arrestimin e një numri të madh personash, të cilët janë eksponentë të klaneve mafioze të Ndraghetas në Kalabri.

Sektori i preferuar i të arrestuarve ishte ai i pajisjeve mbrojtëse mjekësore, si maska, doreza apo kaska oksigjeni, ndaj këta persona kishin ngritur disa kompani fictive në pronësi të personave fals. Këto kompani fiktive shërbenin vetë për të pastruar paratë e mafias kalabreze Ndragheta, ndërsa në krye të grupit qëndronte sipërmarrësi Antonio Gallo, i njohur me nofkën “princi”.

Në përgjimet e siguruara nga mediat, sipërmarrësit italianë flasin për kontakte të afërta me zyrtarë në Shqipëri. Në përgjime janë Francesco Talarico, anëtar në Këshillin Rajonal për herë të tretë radhazi në listën UDC, në rrethin Catanzaro dhe Tommaso Brutto, këshilltar më rajonin Catanzaro.

Në përgjime përmendet disa herë Shqipëria, si një vend që po zgjerohet dhe që ka shumë tokë të virgjër e cila mund të shfrytëzohet për ndërtime. Ata thonë se ministri në Shqipëri do e zbusë situatën mjafton të paguhen taksat dhe një farë rryshfeti. Ndërkohë nuk përmendet asnjë emër konkret i zyrtarëve shqiptarë.

Francesco Talarico: Ju jeni i vetmi që keni një parti kombëtare, kështu që të gjithë do të duan të shohin tek ju një pikë referimi edhe për perspektivën në të ardhmen.

Tommaso Brutto: Ato janë zvogëluar

Talarico: Ato janë zvogëluar, unë ndoshta do të jem kandidat në tre kolegje, kështu që kush vjen prapa ne mund ta bëjmë vërtet…

Brutto: Po…

Talarico: Një shkon në Dhomë, një shkon në Senat … 

Brutto: Vëlla .. tani duhet të flasim me CESA .. Unë kam për të zgjidhur problemin e djalit tim dhe duhet ta vendosim në plan, gjithashtu vëlla duhet të bëjmë një parti këtu, duhet të mbajmë një sekretari … duhet të mbajmë … djali im është i papunë, kam gjysmën …

Talarico: Por Antonio (GALLO), si po shkon ajo gjë në Shqipëri?

Brutto: Ne e bëmë atë, vëlla, por ne nuk e dimë se si po shkon, çfarë është e gabuar…

Talarico: Unë pashë Komandantin (D ‘ALESSANDRO Ercole, toger të Financave që përfundoi në pranga,) duke ardhur … të nesërmen ai erdhi (në Shqipëri) Unë e pashë atë në aeroplan

Brutto: Edhe ai bëri disa kontakte … Unë e pranova djalin e tij në shoqëri, e kuptove çfarë bëra?

Talarico: Mirë, mirë mirë mirë, shkëlqyeshëm

Brutto: Çfarë të doni … (në Shqipëri) është një zonë që po zgjerohet ..

Talarico: Këto gjëra të vogla, unë mendoj se në Romë, me këtë djalë (GALLO)…, ne të kalojë disa qëllime të rëndësishme…

Brutto : Po po po …

Talarico: Që atëherë ai i bën bosë … (kupto) ai (Cesa) e bën atë të njohur edhe për dikë që është përfshirë në të gjitha këto trupa .. ai shkon atje …

Brutto: Po po … mirë …Sapo të kontaktojmë me Antonio, Antonio di të futet brenda.

Talarico: Pas kësaj …, ndërkohë, perspektiva politike … Unë (duke iu referuar Bruttos) kam qenë një këshilltar i qytetit për 20 vjet, tani kam marrë 5% .. e gjithë lista është pranë meje dhe qëllimi është , natyrisht, gjithmonë mbrapa Franco (Talarico), unë i them atij … se nëse ka hapësirë ​​për zgjedhjet e ardhshme politike … nëse keni nevojë për votat unë jam atje, nëse nuk ka kjo, në alternativë, ekziston kandidatura këshillit rajonal dhe dua të them, unë e përforcoj që ju do të jeni pika ime e referencës për perspektivën e zgjedhjeve të ardhshme rajonale

Brutto: Jo, përndryshe festa shkrihet …

Talarico: Do të të le të lexosh se çfarë shkruan këtu ..

Brutto: Përndryshe festa shkrihet ..

Talarico: Ne morëm 5%, shkuam atje dhe ju falënderoj për këtë sepse më keni dhënë liri totale ose qendra ose qendra e majtë gjithmonë më keni mbështetur në zgjedhjet e mia …

Brutto thotë ai mësoi se Lorenzo (CESA) mund të ketë kontakte me politikanët në Shqipëri, ku ai është i njohur. 

Talarico thotë se ai është i sigurt dhe se si ai mund të krijojë kontakte të mira drejtpërdrejt me eurodeputetët.

Brutto: “Kjo është gjithashtu e rëndësishme eh … një gjë është që ju të krijoni një kontakt në Shqipëri .. CESA . se nuk është si këtu, një ministër në Shqipëri do ta zbusë atë … “.

Talarico: Uuuuhhh korrupsioni total

Brutto: PO

Talarico: Tregu i lirë …

Brutto: Po, dhe ata nuk i kontrollojnë ata … atje qeveria ju thotë ju duhet të paguani 1000 lekë (monedha shqiptare), një vit taksa, ju paguani ato taksa dhe më pas bëni atë që dëshironi … por ju duhet t’i paguani ato taksa, por ju mund të bëni atë që dëshironi … “.

Talarico: Po, por ata kanë një kontratë, çfarë është 100,000 tò këto janë tuajat … është me të vërtetë e  ligjshme”.

Brutto: Për shembull, nëse ne mund të merremi me spitalet … sepse ne të sigurojmë edhe kostume, dorashka dhe maska çdo gjë lidhur me spitalin, për kirurgët,”

Talarico thotë se në Shqipëri është tokë e virgjër dhe nuk ka as gara 

Gjatë bisedës së 9 korrikut 2017 midis Brutto, Gallo dhe D’Alessandro, iu referuan një takimi të toger me Pier Ferdinando Casini dhe “krahu i djathtë i këtij të fundit” i cili, sipas asaj që Ercole D’Alessandro, do të ofrohej për çdo gjë për të cilën ata do të kishin nevojë në Shqipëri.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img