Hapësire reklamuese

Aktualitet

Zbardhen EMRAT: 65 shqiptarët e arrestuar nga Spanja në Angli, pjesë e 4 bandave

Shkruar nga Newsbomb
Zbardhen EMRAT: 65 shqiptarët e arrestuar nga Spanja në Angli,

Nga operacioni i përbashkët ndërkombëtar kundër trafikimit të drogës mes Interpol, Europol, Eurojust, dhe me ndihmën e Shërbimit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar Policor, janë ekzekutuar 83 masa të sigurisë në Itali, Shqipëri, Spanjë, Gjermani dhe Holandë.

Nga 83 urdhër-arrest, 67 të dyshuar u arrestuan në Shqipëri, Itali, Gjermani, Spanjë, dhe Mbretërinë e Bashkuar dhe ndaj 12 të dyshuarve të tjerë u ndërmorën masa të tjera parandaluese në Itali.

Urdhër-arrestet dhe sekuestrimi i pasurive është lëshuar nga Prokuroria Anti-Mafia e Firences me kërkesë të DDA. Operacioni ndërkombëtar ka dokumentuar veprimtarinë e 4 grupeve kriminale me shtrirje në të gjithë Europën.

Është zbuluar një një organizatë e strukturuar kriminale e natyrës transnacionale të përfshirë, në nivele të ndryshme, në aktivitete të trafikut të drogës (kokainë, heroinë,ekstazi, hashash dhe marihuanë), në Itali dhe shtete të tjera të Bashkimit Evropian, si dhe në Shqipëri si dhe me tregtinë me pakicë  të lëndëve narkotike në Firence.

"Rrjeti kryesisht trafikonte heroinë, kokainë, hashash duke përdorur makina me dysheme të dyfishtë ose ndarje të fshehta"-  informoi sot SPAK.

Prokurori i SPAK, Vladimir Mara ka qenë pjesë konferencës së prokurorëve anti-mafie ku ka dhënë dhënë detaje në lidhje me megaoperacionin e kryer me EUROJUST dhe Interpol.

Vladimir Mara sqaron se janë dokumentuar veprimtarinë e 4 grupeve kriminale që kishin shtrirë aktivitetin e tyre në pothuajse të gjithë Europën duke e furnizuar me sasi të konsiderueshme lëndës narkotike.

Veç arrestimeve anëtarëve të grupeve kriminale u janë sekuestruar dhe pasuritë e vendosura në Shqipëri mes tyre 200 llogari bankare dhe 30 shoqëri tregtare e 18 pasuri të paluajtshme.

Është dokumentuar veprimtaria e 4 grupeve kriminale me shtrirje në të gjithë Europën. Paralelisht me hetimet penale janë hetuar pasuritë. Janë sekuestruar 200 llogari bankare dhe 30 shoqëri tregtare, 18 pasuri te paluajtshme. Këto janë pasuri që i janë hequr nga dora krimit të organizuar dhe do te kalojnë në llogari të shtetit

Më 27 qershor 2023 janë arrestuar 21 persona. Te gjithë ketë ishin trafikante te narkotike nga vendet e lindjes se mesme drejt vendeve te Europës”, – tha prokurori Vladimir Mara. “Operacioni i sotëm ka çuar në sekuestrimin e pasurive në vlerën 5 milionë euro.” – tha SPAK.

Newsbomb.al zbulon dosjen e operacionit ndërkombëtar të shtrirë në disa vende të BE

Emrat e shtetasve që janë arrestuar si dhe shtetasve për të cilët janë lëshuar urdhër-arreste.

Lista me ermat e 65 nga 67 të arrestuarit nga operacioni ndërkombëtar

 1. Kledjon Muçollari

  2.            Ervis Vangjeli

  3.            Eljon Laçi

  4.            Kristian Ibrahimaj

  5.            Alban Mahilaj

  6.            Klaudia Sulejmani

  7.            Besmir Selamaj

  8.            Gabriela Avduli

  9.            Francesko Doda

  10.         Latin Ymeraj

  11.         Erando Mara

  12.         Antonio Hoxha

  13.         Elsit Vera

  14.         Dritan Begaj

  15.         Mark Lisi

  16.         Ergys Leka

  17.         Fatmir Gjeci

  18.         Astrit Dedaj

  19.         Syrja Kapaj

  20.         Mark Malocaj

  21.         Alket Muca

  22.         Xhulio Kastrati

  23.         Elvis Kuçi

  24.         Klisman Çepele

  25.         Eiton Kullolli

  26.         Pajtim Kullolli

  27.         Ergi Tomorri

  28.         Manuel Mone

  29.         Alban Ramadani

  30.         Gjon Ndreu

  31.         Simon Myftari

  32.         Blerim Myftari

  33.         Lorenco Malaj

  34.         Barjam Malaj

  35.         Ani Kuçi

  36.         Spiro Petro

  37.         Emiljano Balla

  38.         Hektor Turku

  39.         Armand Meco

  40.         Fael Xhelili

  41.         Renato Qevani

  42.         Emirjan Hoxha

  43.         Fabjan Drini

  44.         Daniel Elezi

  45.         Ferdi Ndrejaj

  46.         Gjergj Ndrejaj

  47.         Amarildo Alla

  48.         Emiljano Alla

  49.         Eneo Abedini

  50.         Qamil Abedini

  51.         Endri Çoku

  52.         Ervin Myftarja (Viku)

  53.         Indrit Kolgjokaj

  54.         Eraldo Kolgjokaj

  55.         Marcello Gjaci

  56.         Riniol Tasi

  57.         Prelë Kolnikaj

  58.         Arbri Xherahu

  59.         Lazer Pervataj

  60.         Vahit Luca

  61.         Amarildo Mustafai

  62.         Rudina Macoraj

  63.         Kristjana Kolnikaj

  64.         Elis Meco

  65.         Endri Sercan

LEXO EDHE: Interpol, Europol e Eurojust operacion në Shqipëri e 4 vende të BE, 83 urdhër-arreste

Droga që u sekuestrua nga SPAK në bashkëpunim me autoritete italiane kap vlerën 2.7 milionë Euro. Në një deklaratë zyrtare SPAK njofton se hetimet për goditjen e trafikut të lëndëve narkotike nga vendet e Lindjes së Mesme në Shqipëria me destiancion Italinë dhe vendet e tjera të BE-së, kanë zgjatur për 2 vite. Sipas SPAK, lënda narkotike e sekuestruar është e llojit “Kokainë”,“Heroinë”,“Marijuanë”, “Risinë”, është siguruar në Siri, Turqi dhe vende të tjera të Lindjes së Mesme, më pas është trafikuar në Greqi, Shqipëri me destinacion Italinë dhe vendet e BE-së.

Njoftimi i plotë – Prokuroria e Posaçme, datë 5 Shkurt 2024

Me datë 05.02.2024 është finalizuar operacioni i koduar “Muratori”, i zhvilluar në kuadër të procedimit penal nr.270 i vitit 2021, regjistruar për veprat penale të “Trafikimi i narkotikeve”, kryer në formën e posaçme të bashkëpunimit atë të grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”, parashikuar nga nenet 28/4, 283/a, 287, 333/a dhe 334 të Kodit Penal.

Hetimet e këtij procedimi penal janë kryer në kuadër të Skuadrës së Përbashkët Hetimore të krijuar ndërmjet Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dhe Prokurorisë së Firences, Seksioni Antimafia, Itali, me ndërmjetësimin e EUROJUST.

Autoritetet italiane dhe shqiptare kanë ndërmarrë veprime kundër një rrjeti të madh të trafikut të drogës, që vepron në të dy vendet. Me mbështetjen e Eurojust-it dhe Europol-it në një operacion në shkallë të gjerë, sot në datën 05.02.2024 u arrestuan 67 të dyshuar, në Shqipëri, Itali, Gjermani, Spanjë, dhe Mbretërinë e Bashkuar, dhe ndaj 12 të dyshuarve të tjerë u ndërmorën masa të tjera parandaluese në Itali. Rrjeti kryesisht trafikonte heroinë, kokainë, hashash duke përdorur makina me dysheme të dyfishtë ose ndarje të fshehta.

Vitin e kaluar, gjatë një operacioni kundër të njëjtit grup të krimit të organizuar u arrestuan në Shqipëri 21 shtetas shqiptarë. Ky operacion çoi gjithashtu në sekuestrimin e një sasie narkotikësh me vlerë prej 2.7 milionë eurosh.

Operacioni i sotëm ka çuar në sekuestrimin e pasurive në vlerën 5 milionë euro.

Në Shqipëri janë sekuestruar: 32 subjekte tregtare, 45 automjete, 4 motomjete, mbi 200 llogari bankare, 19 pasuri te paluajtshme.

Dy oficerë të Europolit u vendosën në Shqipëri dhe Itali gjatë ditës së operacionit për të mbështetur autoritetet kombëtare me masat e tyre hetimore.

LEXO EDHE: SPAK megaoperacion me partnerët: 67 të arrestuar, miliona euro pasuri në Shqipëri

Operacioni i sotëm u krye në terren me kërkesë dhe me mbështetjen e autoriteteve të mëposhtme:

 • Itali: Zyra e Prokurorisë Publike të Firences; Korpusi i Karabinierëve me mbështetjen e Ministrisë së Punëve të Brendshme Italiane – Shërbimi i Bashkëpunimit Ndërkombëtar Policor;
 • Shqipëri: Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit (SPAK); Policia e Shtetit;
 • Agjensitë e zbatimit të ligjit të shtetit të Gjermanisë, Spanjës dhe Mbretërisë së Bashkuar;

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese