Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Zaev “ia thotë në sy” Albin Kurtit: Kemi qëndrime të ndryshme për “Open Ballkan”, por nuk na pengon të bashkëpunojmë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka deklaruar sot se ka qëndrime të ndryshme me homologun Albin Kurti, përsa i përket “Open Ballkan”.

Këtë deklaratë Zaev e bëri gjatë konferencës së përbashkët me Kurtin pas takimit të sotëm mes dy liderëve.

Sa i përket “Open Balkan”, kemi opinione të ndryshme por kjo nuk na pengon në bashkëpunimin bilateral mes dy vendeve. Unë mund të them se Kosova është e pavarur dhe i ka qëndrimet e veta”, tha Zoran Zaev para gazetarëve.

Ndërkohë, kryeministri Kurti ripërsëriti atë që tha në Tiranë para dy ditëve se iniciativat rajonale që kanë BE-në Brenda, përkrahen nga Kosova.

“Ne dëshirojmë sa më shumë bashkëpunim dhe zbatim të marrëveshjeve në aspektin bilateral me Maqedoninë e Veriut, jemi të orientuar kah e ardhmja e për neve e ardhmja është Bashkimi Evropian. Pra BE është fati ynë, anda edhe si republikë e Kosovës ne i mbështesim iniciativat rajonale që janë nga Bashkimi Evropian . Asnjëra nga marrëveshjet e nënshkruara nuk mund të cenohen në zbatim pavarësisht dallimeve që mund të kemi”, u shpreh Kurti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img