Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Yuri Kim takim me deputetet e parlamentit: Pjesëmarrja dhe fuqizimi i grave është çelësi për të çuar demokracitë përpara

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dc96f1fbced86aa99fa20960531b1837

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka qenë e pranishme ditën e sotme gjatë ceremonisë së shpërndarjes së certifikatave për Akademinë e Udhëheqjes për Anëtaret Gra të Parlamentit.

Kjo akademi, e nisur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara, synon të fuqizojë udhëheqëset gra për të përfaqësuar zgjedhësit e tyre me sa më shumë efikasitet.

Ambasadorja Kim u shpreh ndër të tjera se pjesëmarrja dhe fuqizimi i grave në të gjitha nivelet e shoqërisë është çelësi për të çuar demokracitë përpara.

“Pjesëmarrja dhe fuqizimi i grave në të gjitha nivelet e shoqërisë është çelësi për të çuar demokracitë përpara. Megjithatë, ndërsa pjesëmarrja e barabartë e grave është thelbësore, pjesëmarrja nuk është qëllimi. Qëllimi është ndërtimi i një shoqërie më të përparuar dhe e bazuar në merita, ku kontributet dhe përfitimet ndahen në mënyrë të barabartë… Ju sot mbartni brenda vetes edhe aftësitë që ju nevojiten për të çuar përpara karrierat tuaja politike, edhe përgjegjësinë për t’u shërbyer atyre që përfaqësoni. Shpresoj se do ta merrni këtë përgjegjësi me seriozitet – në fakt, e di që e merrni me seriozitet – dhe se do t’i përdorni këto aftësi për të përfaqësuar popullin shqiptar – burrat, gratë, fëmijët, të gjithë ata – në mënyrën më të mirë të mundshme”, tha Ambasadorja Yuri Kim sot, gjatë ceremonisë së shpërndarjes së certifikatave për Akademinë e Udhëheqjes për Anëtaret Gra të Parlamentit. Kjo Akademi, e nisur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara, synon të fuqizojë udhëheqëset gra për të përfaqësuar zgjedhësit e tyre me sa më shumë efikasitet”, thuhet në njoftimin e ambasadës amerikane.

143284206_10157997686815838_832867885473791945_o.jpg

Më shumë

spot_img
spot_img