Tirana
scattered clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
5 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Yuri Kim përshëndet nënshkrimin e marrëveshjes mes Shqipërisë dhe kompanisë amerikane Bentech për HEC Skavicën

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes mes Shqipërisë dhe kompanisë amerikane “Bentech” për ndërtimin e HEC-it të Skavicës.

Në një postim në rrjetet sociale, ambasadorja thotë se kjo marrëveshje është domethënëse për shumë arsye, pasi shënon një majë të re në biznesin mes Shqipërisë dhe SHBA-ve.

Sipas saj, ky HEC do të rrisë furnizimin me energji dhe do të sjellë një rritje ekonomike për Shqipërinë, teksa vendi ybnë do të bëhet një eksportues net oi energjisë.

“Marrëveshja me hidrocentralin Skavica është domethënëse për shumë arsye: shënon një majë të re në biznesin SHBA – Shqipëri; do të rrisë furnizimin me energji për ekonominë në rritje të Shqipërisë; & pozicionon Shqipërinë të jetë një eksportues neto i furnizimit me energji, diversifikimit dhe sigurisë në rajon”, shkruan ambasadorja Kim.

LEXO EDHE: Ndërtimi i Hec Skavicës, firmoset kontrata e parë mes kompanisë amerikane Bechtel dhe KESH, Balluku: Ditë historike për sektorin elektro-energjetik shqiptar

Më shumë


spot_img

spot_img