Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Yuri Kim përshëndet marrëveshjen e Shqipërisë me Greqisë: Gëzohem kur miqtë tanë punojnë së bashku për të zgjidhur problemet e përbashkëta

spot_img

Lajme të ngjashëm

ce8ca348dec8271a3a2c759417ace6ed

Ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes vendit tonë dhe Greqisë për sa i përket forcimit të bashkëpunimit kufitar.  

Në një status në rrjetet sociale, Kim shkruan se gëzohet kur miqtë punojnë së bashku për të zgjidhur problemet e përbashkëta.

“Marrëveshja e sotme mes Shqipërisë dhe Greqisë është një hap pozitiv. Kontrolli më i mirë i kufirit forcon sigurinë e të dy vendeve dhe rajonit. Gëzohem të shohim miqtë tanë duke punuar së bashku për të zgjidhur problemet e përbashkëta,” shkruan Kim në Twitter.

Greqia dhe Shqipëria kanë arritur një marrëveshje për të pasur një mision të përbashkët kufitar për të parandaluar fluksin e migrantëve dhe trafikimin e drogës ose mallrave të paligjshëm në të gjithë vendet.

Palët kanë rënë dakord të kenë një qendër të përbashkët ku stafi shqiptar dhe grek do të punojnë së bashku, i cili do të vendoset në territorin anësor grek. Qendra pritet të hyjë në funksion pas rreth një muaji. 

Përveç agjencisë evropiane Frontex, do të ketë kontrolle të rritura kufitare nga të dy palët, si nga Greqia ashtu edhe nga Shqipëria.

yuri-kim.png

Më shumë

spot_img