Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
78 %
1.5kmh
75 %
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
37 °
Hën
38 °
Mar
31 °
E premte, 6 Gusht, 2021

Yuri Kim paralajmëron: Gjykata Kushtetuese është funksionale, dosjet e nxehta po afrojnë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka paralajmëruar duke kujtuar se Gjykata Kushtetuese tashmë është funksionale, edhe pas 3 vitesh paralizim.

Ajo thotë se që prej 5 muajsh janë shqyrtuar 100 çështje dhe janë lëshuar 25 vendime, ndërkohë që çështjet e nxehta po afrojnë.

SHBA thotë Kim është dhe do të jetë gjithnjë në mbështetje të Shqipërisë.

Reagimi i Yuri Kim

Pas 3 vjet paralizimi, Gjykata Kushtetuese u bë funksionale në Dhjetor 2020. Që atëherë, Gjykata ka shqyrtuar 100 ëështje dhe ka lëshuar 25 vendime. Rastet e vështira po vijnë. Reforma në drejtësi është e vërtetë. SHBA do të jetë me Shqipërinë derisa sistemi i drejtësisë të jetë komplet funksional.

*Ky reagim i diplomates Kim vjen dhe dy ditë pas lajmit të bujshëm nga DASH, i cili e shpalli ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij ‘non-grata” në SHBA. Një tjetër çështje e nxehtë që parashikohet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese është edhe shkarkimi i Presidentit Ilir Meta, për të cilin është mbledhur tashmë Komisioni Hetimor dhe pritet të votohet në parlament me 84 vota.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img