Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Yuri Kim kërkon mbështetjen e opozitës kundër legalizimit të parave të pista, Tabaku: Qeveria të heqë dorë nga Amnistia Fiskale

spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputetja demokrate Jorida Tabaku ka zbardhur takimin që ka zhvilluar sot me ambasadoren Yuri Kim, në Kryesinë e Kuvendit. Tabaku thotë se kanë biseduar për integrimin evropian të vendit dhe përfshirjen e Kuvendit në këtë proces të rëndësishëm.

“Gjithashtu fokus të veçantë me ambasadoren e SHBA Yuri Kim morën dhe shqetësimet e opozitës & ekspertëve të pavarur mbi nismat e fundit qeveritare si: Amnistia Fiskale, Pasaportat e Arta, Legalizimi Kanabisit që nuk janë projekte nën frymën e integrimit ndaj i duhet thënë stop”, shkruan ajo ndër të tjera.

Mesa duket, diplomatja e lartë amerikane kërkon nga Jorida Tabaku që grupi opozitar ku ajo bën pjesë të angazhohet më tepër kundër projektligjit të Qeverisë shqiptare, për legalizimin e parave të pista. Nisma e Amnistisë Fiskale është kundërshtuar dhe nga diplomatë të tjerë në Tiranë.

Shënimi i plotë i Jorida Tabakut:

“Sot diskutova me ambasadoren e SHBA Yuri Kim prioritetet e procesit të integrimit evropian, rëndësinë e përfshirjes së Kuvendit. S’ka rrugë tjetër veç përmbushjes së kushteve për të sjellë ndryshimin: Lufta korrupsionit, krimit të organizuar; zgjedhjet e lira & ndershme duhet të jenë kryefjala e politikës!

Gjithashtu fokus të veçantë me ambasadoren e SHBA Yuri Kim morën dhe shqetësimet e opozitës & ekspertëve të pavarur mbi nismat e fundit qeveritare si: Amnistia Fiskale, Pasaportat e Arta, Legalizimi Kanabisit që nuk janë projekte nën frymën e integrimit ndaj i duhet thënë stop!

E angazhuar për të mbikëqyrur & kontrolluar punën e qeverisë në këtë proces; duhet ndryshuar mentaliteti administratës publike! I bëj thirrje qeverisë ta përdorë procesin e integrimit si një mënyrë për tërheqjen e mijëra të rinjve të talentuar që janë larguar nga Shqipëria.”

Më shumë
spot_img
spot_img