Hapësire reklamuese

Politikë

Yuri Kim jep detaje për vizitën e Blinken në Shqipëri: Takime me Begajn dhe Ramën

Shkruar nga Newsbomb
Yuri Kim jep detaje për vizitën e Blinken në Shqipëri:

Yuri Kim, zëvendës ndihmës sekretarja kryesore për Çështjet Evropiane, ka dhënë detaje nga vizita zyrtare e sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken në Tiranë.

Vizita vjen si fillimi i 100 viteve të dyta të marrëdhënieve me Shqipërinë e SHBA-së, vjen në një kohë kur duam të shkojmë dhe të falënderojmë kryeministrin Rama dhe Shqipërinë që ka qenë bashkëpunëtorja jonë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga viti 2000.

Gjithashtu duam të theksojmë, bashkëpunimin e madh që ka pasur Shqipëria me ne për afganët, dhe shqiptarët kanë vazhduar traditën e tyre historike për të strehuar të huajt. Do të takojmë Presidentin Begaj dhe më pas do të ketë një takim me kryeministrin, kjo nuk është domosdoshmërish në kronologji, por do të ketë një takim dypalësh me kryeministrin.

Ai do të ketë një takim të bukur me njerëz që kanë kaluar nëpër programe të ndryshme shkëmbimi tek Piramida e Tiranës, një investim shqiptaro-amerikan”, tha Kim.

Kujtojmë se Blinken mbërrin në Tiranë më 15 shkurt dhe do të pritet nga ministri i Jashtëm Igli Hasani në aeroportin "Nënë Tereza". Gjithashtu ai pritet të vizitojë kreun e SPAK, Altin Dumanin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese