Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
26 %
2.6kmh
0 %
Pre
33 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

Yuri Kim dhe Luigi Soreca takohen me anëtarët e “Kushtetueses”: Harrojeni institucionin që ju emëroi, veproni me pavarësi dhe integritet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

49f8e1fadb1a177626ce4502fcf12fad

Ambasadorja amerikane Yuri Kim dhe ai i BE-së Luigi Soreca kanë zhvilluar ditën  sotme një takim me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese.

Kim u ka kërkuar gjyqtarëve që të mos ndikohen nga institucioni që i emëroi, port ë veprojnë me pavarësi dhe integritet në punën e tyre.

Ambasadorja amerikane theksoi rolin e rëndësishëm të Gjykatës Kushtetuese për të siguruar kontrollin dhe balancën e institucioneve të Shqipërisë dhe për të siguruar shtetin e së drejtës.

“Sot, Ambasadorja Kim dhe Ambasadori i BE Soreca u takuan me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, për t’i falenderuar që iu përgjigjën thirrjes së detyrës, e cila i mundësoi Gjykatës kuorumin e nevojshëm për të funksionuar. Ajo nënvizoi detyrimin që gjykatësit të veprojnë me pavarësi dhe integritet në dhënien e drejtësisë, pavarësisht nga institucioni që i emëroi ata në Gjykatë. Ambasadorja Kim theksoi rolin e rëndësishëm që Gjykata luan për të siguruar kontrollin dhe balancën e institucioneve të Shqipërisë dhe për të siguruar shtetin e së drejtës. Ajo përsëriti se mbështetja e SHBA do të vazhdojë, përfshirë edhe nëpërmjet sigurimit të ndihmës teknike. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin me forcë zbatimin e Reformës në Drejtësi, dhe nxisin autoritetet përkatëse të sigurojnë që Gjykata Kushtetuese të ketë trupën e plotë të nëntë gjykatësve në të ardhmen e afërt, në mënyrë që populli i Shqipërisë të ketë drejtësi të vërtetë, në përputhje me statusin e Shqipërisë si një aleate e NATO-s dhe aspirante për në BE”, thuhet në njoftimin e ambasadës amerikane.

Më shumë

spot_img
spot_img