Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
38 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Xhudistja Distria Kransiqi arrin në finalen e “Tokyo 2020”, i siguron Kosovës medaljen e parë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Distria Krasniqi është përballur me xhudisten mongoliane, Munkhbat Urantsetseg në kuadër të gjysmëfinales në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”. Më parë, ajo triumfoi në duelet e para ndaj xhudistes kineze, Lin Chen Hao dhe brazilianes, Gabriela Chibana.

Në gjysmëfianle, Distria e filloi mirë pasi Munkhbat Urantsetseg mori një karton të verdhë në minutën 2:20 dhe pas pak sekondash fitoi një pikë me një lëvizje fantastike. Distria më pas mori një karton të verdhë, por e detyroi mongolen të marrë edhe një tjetër në minutën 0:50.

Në kohën e rregullt, xhudistja kosovare mposhti Munkhbat Urantsetseg dhe avancoi në finale. Distria Krasniqi do të përballet me xhudisten japoneze, Funa Tonaki, dhe mund t’i sigurojë Kosovës Medaljen e Artë.

Më shumë

spot_img