Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
30 %
4.1kmh
0 %
Hën
2 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Xhubleta në listën e trashëgimisë kulturore

spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara (UNESCO), ka futur xhubletën, veshjen tradicionale të grave të Malësisë, në listën e trashëgimisë urgjente kulturore botërore.

Vetë UNESCO ka postuar në faqen zyrtate një përshkrim të xhubletës, mjeshtërinë dhe  format e përdorimit.

Më shumë


spot_img

spot_img