Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
72 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
27 °
Mar
25 °
E premte, 17 Shtator, 2021

Xhihadistët sulmojnë fshatin, 30 të vdekur, dhjetra gra dhe fëmijë të rrëmbyer

spot_img

Lajme të ngjashëm

299e9bd19e9098925a98f8170f5c1c14

Militantët xhihadistë janë kthyer të sulmojnë në Nigeri, duke lënë 30 të vdekur.

Në një sulm të ndodhur të dielën në mbrëmje në fshat në afër kryeqytetit  Maiduguri, me shumicë islamike.

Zëdhënësi i shtetit Ahmad Abdurrahman Bundi tha se përveç të vdekurve, xhihadistët kanë rrëmbyer dhjetra gra dhe fëmijë.

Në një zonë tjetër, një fraksion i grupit islamik Nigerian Boko Haram po lufton me grupin tjetër të “Provincës së Afrikës Perëndimore të Shtetit Islamik”.

Sulmet në qytete dhe fshatra në Nigeri po bëhen të zakonshme, me shtetin që nuk mund të bëjë asgjë për të ndalur sulmet terroriste.

Rreziku që vinte nga grupi Boko Haram tani bëhet edhe më i madh, pasi kundërshtarët e këtij grupi po bëhen shumë të dhunshëm.

Shumë gra dhe fëmijë të pafajshëm janë rrëmbyer me qëllim që të kthehen në vrasës për këto grupe kriminale.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img