Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
31 %
3.6kmh
40 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Xhihadi Islamik konfirmon armëpushim me Izraelin, hyn në fuqi sot në mesnatë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Militantët e Xhihadit Islamik në Gaza kanë konfirmuar arritjen e armëpushimit me Izraelin, për t’i dhënë fund konfliktit tre ditor që la të vdekur 41 palestinezë.

“Pak kohë më parë, u arrit formulimi i marrëveshjes së armëpushimit egjiptian, i cili përmban angazhimin e Egjiptit për të punuar drejt lirimit të dy të burgosurve, (Bassem) al-Saadi dhe (Halil) Awawdeh,” tha anëtari i lartë i Xhihadit Islamik, Mohammad al-Hindi në një deklaratë për media.

Armëpushimi pritet të fillojë në orën 23:30, sipas mediave izraelite.

Zyrtarët izraelitë thuhet se konfirmuan armëpushimin në orën 23:30 menjëherë pas njoftimit.

Një armëpushim i mëparshëm ishte thirrur në orën 20:00, megjithatë, Xhihadi Islamik lëshoi ​​raketa menjëherë pasi kaloi afati.

Ministrja e Brendshme e Izraelit Ayelet Shaked i tha “Kan News” pak para njoftimit se një armëpushim ishte shumë pranë realizimit.

“Ne shpresojmë që kjo të ndodhë çdo minutë, por duhet të jemi të kujdesshëm”, tha ajo.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img