Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Xhamia e Plumbit e zhytur në ujë, ka 250 vite që noton çdo dimër kur ka reshje shiu (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

637569d298d99e469796b5b20bfd5e19

Pamjet që shihni më poshtë janë nga Shkodra, ku shihet xhamia e Plumbit krejtësisht e zhytyr në ujë.

Kohët e fundit pjesa më e madhe e Shkodrës ka qenë nën pushtetin e ujit pas reshjeve të shumta të shiut. Uji është tërhequr ndërsa themelet e xhamisë janë nën ujë, pasi toka ku është ndërtuar është kthyer në një “gropë” që mbledh ujë.

Kjo xhami është ndërtuar rreth 250 vite më parë dhe është cilësuar si Monument Kulture i kategorisë së parë teksa banorët vendas shprehen se thuajse çdo dimër ndodh një gjë e tillë. Pamjet janë të sotmet dhe janë publikuar në rrjete sociale.

Ndërkohë, një nga marrëveshjet e firmosura mes ministrave të Kulturës, Shqipëri-Turqi ishte dhe restaurimi i kësaj xhamie, e cila do të bëhet nga shteti turk.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img