Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Xhaçka takim me homologun polak: Integrimi i Ballkanit Perëndimor, çështje me rëndësi strategjike për BE

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d8314169cbdd9db321205f881790a661

Ministrja e Jashtnme Olta Xhaçka ka zhvilluar një takim me homologun e saj polok.

Lajmin e ka bërë me dije vetë Xhaçka me anë të një postimi në rrjetet sociale. Ajo ka falenderuar Polonin që ka qenë qenë krah Shqipërisë në rrugën e saj drejt Bashkimit Europian.

Ndër të tjera ajo shkruan se dy shtet janë të përkushtuara për të forcuar më tej marrëdhëniet dhe bashkëpunimin dypalësh në fusha të ndryshme.

“Integrimi i Shqipërisë dhe i gjithë Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian është çështje me rëndësi strategjike dhe me homologun polak  Zbignieë Rau, ndamë mendim të njëjtë mbi rëndësinë e procesit integrues në rajon.

Vlerësova mbështetjen e Polonisë dhe shpreha angazhimin për të rritur më tej marrëdhëniet dhe bashkëpunimin dypalësh në fusha të ndryshme. Mirënjohje për solidaritetin dhe mbështetjen në procesin e rindërtimit pas tërmetit të nëntorit të vitit 2019 dhe gjatë pandemisë COVID -19,” shkruan ajo në postimin e saj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img