Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
71 %
5.7kmh
90 %
Hën
12 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Xhaçka konferencë të përbashkët me ministren e Jashtme të Kosovës: Shqipëria më afër se kurrë për hapjen e negociatave, Kosova prioriteti jonë në Këshillin e Sigurimit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka po mban një konferencë të përbashkët me homologen e saj nga Kosova, Donika Garvella.

Xhaçka gjatë fjalës së saj u shpreh se Shqipëria është më pranë se kurrë për integrimin e saj në BE.

Ndër të tjera ajo foli edhe për Këshillin e Sigurimit, ku tha se në ndër synimet është edhe Kosova.

Ndërsa Garvella në fjalën e saj është shprehur se Shqipëria për të është shumë e veçantë, pasi siç tha ajo ka bërë shkollën dhe ka marrë dijet intelektuale në këtë vend.

“Është inkurajuese mbështetja e administratës së re të Biden për Kosvën. Ne jemi më pranë se kurrë për hapjen e negociatave. Kemi një marrëdhënie më të fortë se kurrë me SHBA. Një zhvillim që jep një dimension të ri. Një mundësi për ne dhe për Kosovën që është një nga prioritete tona në Këshillin e Sigurimit,”tha Xhaçka ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img