Hapësire reklamuese

Rajoni

Vullkani në Itali goditet nga tërmeti, paralajmërohet evakuimi i qytetit

Shkruar nga Newsbomb
Vullkani në Itali goditet nga tërmeti, paralajmërohet evakuimi i

Një vullkanolog kryesor ka paralajmëruar se mund të nevojiten evakuime masive në një qytet afër Napolit, i cili ndodhet në një të ashtuquajtur Super Vullkan që është goditur nga qindra tërmete të vogla javët e fundit.

Një tërmet me magnitudë 4.2 goditi zonën herët të mërkurën, goditja më e fortë në 40 vjet që tronditi fushën vullkanike, të njohur si Campi Flegrei ose Fushat Phlegraean nga fjala greke për djegie.

Campi Flegrei ndodhet përtej gjirit të Napolit nga Pompei, ku mijëra u dogjën nga mali Vezuv në vitin 79 pas Krishtit. Megjithatë, ai është një vullkan shumë më i madh se Vezuvi dhe nëse do të shpërthejë ndonjëherë me fuqinë e plotë mund të vrasë miliona.

Ekspertët thonë se nuk ka asnjë kërcënim të menjëhershëm të një shpërthimi, por Giuseppe De Natale, ish-kreu i Observatorit të Vezuvit në Institutin Kombëtar për Gjeofizikën dhe Vullkanologjinë (INGV), bëri thirrje për kontrolle urgjente të ndërtesave pas aktivitetit të përsëritur sizmik që po shtyn lart bluhet me 1,5 cm në muaj.

Duke folur në cilësinë personale, De Natale tha se herën e fundit që Campi Flegrei pësoi një shpërthim të ngjashëm tërmetesh në vitet 1980, rreth 40,000 njerëz u evakuuan përkohësisht nga Pozzuoli aty pranë. Qyteti tani ka një popullsi prej më shumë se 80,000.

"Aktualisht, unë besoj se rreziku më i menjëhershëm është sizmik. Por është e qartë se duhet të merret parasysh edhe mundësia e një shpërthimi," i tha ai Reuters.

Ai tha se nëse do të kishte një shpërthim, do të ishte një shpërthim freatik ose me avull -- të cilat janë përgjithësisht relativisht të dobëta dhe pa magmë të re, të paktën fillimisht.

Nuk kishte asnjë shenjë dëmtimi strukturor në zonë pas lëkundjeve të së mërkurës.

De Natale konfirmoi një raport në gazetën Corriere Della Sera se ai i kishte shkruar qeverisë javën e kaluar duke sugjeruar evakuime të mundshme. Një zyrtar lokal tha se rekomandimi i tij po shqyrtohej.

Campi Flegrei janë të ngjashme me kalderën Yellowstone në shtetin amerikan të Wyoming, por janë më shqetësuese sepse janë në një zonë të populluar nga rreth 3 milion njerëz në brendësi të Napolit.

Caldera Campi Flegrei ka një diametër prej rreth 12-15 km dhe shpërtheu për herë të fundit në 1538. Një nga shpërthimet e saj më të mëdha ndodhi rreth 39,000 vjet më parë dhe mund të ketë çuar në zhdukjen e njeriut të Neandertalit, thonë studiuesit. Magma nga ai shpërthim është gjetur në Grenlandë, rreth 4,500 km larg.

Vullkanologët thonë se mijëra lëkundje të vogla në zonë që nga viti 2019, të cilat janë rritur në intensitet këtë vit, mund të shkaktohen nga gjuhët e magmës që shtyhen deri në nënsipërfaqen e vullkanit në një thellësi prej rreth 5-6 km.

INGV thotë se mesatarisht më shumë se 3000 ton CO2 çlirohen çdo ditë nga fusha vullkanike. Një automjet tipik i pasagjerëve amerikanë lëshon rreth 4.6 tonë metrikë CO2 në vit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese