Tirana
few clouds
21 ° C
21 °
21 °
49 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Vullkani Etna riaktivizohet sërish, nga mali del llavë

spot_img

Lajme të ngjashëm

1e1df8bd2f5b0249fa9e744fc8cc4b2d

Mali vullkanik Etna në Siçili është riaktivizuar sërish.Vullkani mësohet se ka shpërthyer sërish, ku shpërthimi i parë është regjistruar rreth orës 3:30 të mëngjesit dhe dy orë më pas janë hapur dy fraktura në krater.

Nga këto fraktura ka patur rrëke llave, për momentin jo shumë të mëdha por që kanë rënë deri disa qindra metra nga maja e vullkanit aktiv më të lartë të Europës.

Fenomeni është sidoqoftë i kufizuar në zonën e sipërme të vullkanit dhe nuk përbën rrezik për qendra të banuara dhe njerëz. Zyrtarët e emergjencave kanë këshilluar të mbahen nën kontroll flukset e turistëve rreth zones së Etnës, për sigurinë e tyre.

Instituti italian i gjeofizikës ka deklaruar se po e mban nën vëzhgim kraterin. Etna është vullkani më aktiv në Europë. Ai ndodhet në ishullin italian të Sicilisë, Etna fle dhe zgjohet herë pas here. Shpërthimi i fundit i madh i tij është regjistruar në 1992.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img