Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
0.5kmh
75 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Vuçiç uron Donald Trump për Pavarësinë, i përmend edhe Kosovën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, ka uruar presidentin, Donald Trump, me rastin e Ditës së Pavarësisë së Amerikës.

Në letrën e tij të urimit, Vuçiç e ka përmendur edhe problemin me Kosovën, ku i ka kërkuar presidentit amerikan gjetjen e një zgjidhje finale në mes të dy shteteve të cilën Vuçiç e quan edhe si kompromis.

“Unë përfitoj nga ky rast për të ju falënderoj për mbështetjen që na ofrojnë Shtetet e Bashkuara drejt Evropës, dhe në veçanti për mbështetjen e  përpjekjeve që Serbia është duke bërë për të promovuar një politikë të paqes dhe bashkëpunimit në Ballkanin Perëndimor, si dhe gjetjen e një zgjidhje kompromisi në kuadër të dialogut me Prishtinën”, thuhet në letrën e presidentit serb.

Më tej Vuçiç i ka bërë thirrje presidentit amerikan që ta vizitojë Beogradin.

“Me shpresën që së shpejti do të na vizitoni, pranoni përshëndetjet më të ngrohta dhe respektin tim të thellë”, thuhet në përfundimin e letrës së Vuçiq, drejtuar presdientit Trump.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img