Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
26 °
Mar
29 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Vuçiç shpall të suksesshëm referendumin e tij: Mbi 60% i thanë “PO” ndryshimeve kushtetuese

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pas përfundimit të referendumi ka thënë se më shumë se 60% e popullsisë kanë votuar “po”.

Ai tha se për ndryshimet kushtetuese votuan 60.48% e votuesve, ndërsa kundër 39.52 për qind. Ai ka deklaruar se diferenca është rreth 400 mijë vota mes atyre që kanë votuar “po” dhe atyre që kanë votuar “jo”.

 “Unë mendoj se kemi bërë një gjë të mirë për vendin tonë”, tha Vuçiç.

Në Serbi të dielën, më 16 janar, është mbajtur referendumi për ndryshimin e Kushtetutës, aktit më të lartë ligjor të shtetit.

Ndryshimet kanë të bëjnë me gjyqësorin, me qëllim të harmonizimit të legjislacionit me atë evropian, në procesin e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img