Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
81 %
2.6kmh
90 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Vuçiç: Serbia plotësisht e përkushtuar për zgjidhje kompromisi me Kosovën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

80fc5c5ed1bb532348886e6729e493e8

Me rastin e 75-vjetorit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në fjalimin e tij deklaroi se Serbia është “plotësisht e përkushtuar për të gjetur një zgjidhje kompromisi për çështjen e Kosovës”.

Vuçiç gjithashtu tha se vendimi i njëanshëm i Prishtinës për të shpallur pavarësinë ka rrezikuar sigurinë e Serbisë dhe të gjithë rajonit.

Presidenti serb në vazhdimësi gjatë viteve të fundit ka folur për një zgjidhje kompromisi për Kosovën mirëpo pa dhënë detaje se çfarë parasheh ajo.

Më 4 shtator, në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, nënshkruan një marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve ekonomike. Marrëveshja u nënshkrua në prani të presidentit amerikan, Donald Trump.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img