Hapësire reklamuese

Rajoni

Vuçiç përgënjeshtron median serbe: Gazetari shqiptar Fahri Musliu nuk është babai im!

Shkruar nga Newsbomb
Vuçiç përgënjeshtron median serbe: Gazetari shqiptar

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është detyruar të përgënjeshtrojë një lajm të shpërndarë nga media serbe "Danas" dhe më pas të gjitha mediat në Beograd, se babai i tij biologjik ishte gazetari shqiptar nga Prizreni, Fahri Musliu.

Bëhet fjalë për artikullin me këtë titull: "Shqiptari në Beograd”: Kush është Fahri Musliu, për të cilin Vuçiq thotë se nuk është babai i tij?

Në botën drithëruese të shahut politik, ku çdo lëvizje shqyrtohet dhe çdo thënie analizohet, ky episod i kohëve të fundit në Serbi ka nxjerr në pah marrëdhënien e pakëndshme midis politikës dhe gazetarisë, duke zbuluar një tablo të tensionit etnik dhe manipulimit mediatik.

Fahri Musliu, një gazetar shqiptar i cili kishte një mandat të gjatë në Radio Televizionin e Serbisë, u gjend në qendër të një diskursi të diskutueshëm kur presidenti serb Aleksandar Vuçiç e përmendi atë në një intervistë televizive. Vuçiç hodhi poshtë pretendimet, duke pohuar se babai i tij ishte Angjelko Vuçiç, jo Fahri Musliu siç kishin sugjeruar disa.

E gjithë kjo insinuatë ka nisur për faktin se edhe nëna e presidentit serb ka punuar në Radio Televizionin e Serbisë, në kohën kur atje ka punuar dhe Fahri Musliu.

“Më sulmojnë se kam buzë të shëmtuara, nuk i kam bërë asgjë buzëve, fajin e ka nëna ime që më lindi ashtu. Është çështje gjenetike. Më akuzojnë se Fahrudin Musliu është babai im. Me këtë rast u them se babai im quhet Angjelko Vuçiq, e jo Fahri Musliu”, ka thënë presidenti serb.

Ndërkohë, gazetari shqiptar ka zgjedhur të mos përfshihet në këtë vorbull politiko-mediatike të Beogradit, duke u thënë mediave se nuk dëshironte të komentonte asnjë deklaratë, si mënyrë për theksuar përkushtimin e tij ndaj etikës profesionale.

"Unë nuk merrem me shpifje, kushdo qofshin ato. Serbët dhe shqiptarët le të argëtohen me budallallëqe, pasi u është në gjak të merren me shpifje dhe jetë të tjerëve”, është shprehur Fahri Musliu për portalin serb "Danas".

Qëndrimi i tij jo hakmarrës dhe apeli i tij për integritet tregojnë përkushtimin e tij ndaj standardeve të larta të gazetarisë etike, dhe kjo është vlerësuar dhe nga vetë mediat serbe, të cilat me këtë rast kanë bërë thirrje për respektim të etikës së gazetarisë dhe vetëpërmbajtje të mediave.

"Insinuata se Musliu, një shqiptar, mund të jetë babai biologjik i Vuçiqit, luajti në narrativën e armiqësisë midis serbëve dhe shqiptarëve, duke përkeqësuar paragjykimet ekzistuese dhe duke thelluar ndarjen shoqërore", shkruan media tjetër serbe "BNN".

// Newsbomb.al

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese