Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
1.5kmh
40 %
Sht
29 °
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
31 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Vuçiç kritika BE: Në samit më shumë u morën me dhënien e statusit të vendit kandidat Ukrainës sesa…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka kritikuar samitin e BE duke thëmë se patën në fokus vetëm fokus vetëm dhënien e statusit të vendit kandidat Ukrainës dhe jo zgjerimin e ballkanit perendimor.

Ai tha se Maqedonia e Veriut është kandidate për anëtarësim në BE për 17 vjet, dhe Shqipëria për tetë vjet dhe se ende nuk kanë marrë një datë për anëtarësimin.

albsig

“Jemi ngopur me lojërat e Bashkimit Evropian. Për këtë arsye “Ballkani i Hapur” është shumë i rëndësishëm dhe prandaj unë e promovoj atë me kaq pasion. Unë i mbështeta vëllezërit dhe miqtë tanë, të cilët kishin pritshmëri të mëdha, por nuk u plotësuan. E kam fjalën në radhë të parë për maqedonasit, të cilët prisnin miratimin nga Parlamenti bullgar.

Maqedonia e Veriut është kandidate për anëtarësim në BE për 17 vjet, dhe Shqipëria për tetë vjet, dhe të dyja nuk morën një datë për anëtarësimin në BE. Në Samitin e Brukselit, Ballkani Perëndimor nuk ishte një temë thelbësore, por tema kryesore ishte Ukraina” tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img