Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Vuçiç i del në mbrojtje kryetarit të Zvecanit: Masakra e Reçakut trillim i shqiptarëve, Todosijeviq tha të vërtetën

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i ka dalë në mbrojtje, kryetarit të Zvecanit Ivan Todosijeviq, për deklaratën se masakra e Reçakut ka qenë trillim i shqiptarëve.

Vuçiç tha se e drejta për opinion të lirë dhe gjykim është shkelur brutalisht, teksa i bëri thirrje Bashkimit Evropian t’i thotë Prishtinës se ata duhet t’i përmbahen asaj që kanë nënshkruar dhe pranuar.

“Një serb nga veriu i Kosovës dhe Metohisë, Ivan Todosijeviç, u dënua me dy vjet burg me një vendim përfundimtar vetëm sepse tha të vërtetën. E vërteta për Reçakun, e vërteta për gjithçka që i ndodhi popullit serb,” ​​tha Vuçiç.

Gjithashtu mediat serbe bëjnë me dije se Presidenti vuri në dukje se Todosijeviq u dënua nga gjyqtarët shqiptarë, edhe pse sipas marrëveshjes së Brukselit, ai duhej të gjykohej nga dy gjyqtarë serbë dhe një shqiptar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img