Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
30 %
4.1kmh
0 %
Hën
2 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

“Vuçiç është kukull e Putin”, ish-kryeministri serb: Sugjeroj që pjesa veriore e Kosovës të ndahet, vetëm kështu do të kemi paqe

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri serb, Zoran Zhivkoviçi, ka reaguar në lidhje me situatën e tensionuar në very të Kosovës.

Ai tha se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, po e kthen vendin në kaos pasi sipas tij, ai i nënshtrohet vullnetit të presidentit rus, Aleksandër Vuçiç.

“Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe “nënshtrimi” i tij ndaj vullnetit të Vladimir Putinit po e kthejnë vendin në kaos, të nxitur nga nacionalizmi i brendshëm”, shprehet ai.

Ai më tej ka thënë se paqja e përjetshme mes serbëve dhe shqiptarëve të Kosovës, mund të bëhet duke ndarë Kosovën në pjesën më të vogël veriore, ku shumica janë serbë dhe pjesën jugore ku mbizotërojnë shqiptarët.

Kujtojmë se prej ditësh situata në veri të Kosovës po vijon të jetë e tensionuar. Gjatë orëve të mbrëmjes se djeshme një efektiv i policië mbeti i plagosur pasi disa persona hapën zjarr drejt patrullës policore.

Gjithashtu edhe dy gazetare ditën e sotme u sulmuan nga disa persona të maskuar.

Më shumë


spot_img

spot_img