Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
11 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

“Vuçiç do jetë në Samit se s’ka ku shkon”, Rama: Do mungojë vetëm një lider europian, më ka dërguar letër ku shpjegon arsyen

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama thotë se presidenti serb Aleksandër Vuçiç do të jetë i pranishëm në samitin e Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor.

Rama i tha gazetarit gjatë një telekonference se askush nuk duhet të habitet me deklaratat e Vuçiç, sado ekstreme dhe të papërshtatshme, pasi sipas tij, i bën për “konsum të brendshëm”.

Sipas kreut të qeverisë, i vetmi lider i BE-së që nuk do të marrë pjesë në samit është kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez, pasi dita e samitit përkon me ditën e republikës së Spanjës.

“Serbia do jetë në samit dhe Presidenti i Serbisë nuk ka ku shkon. Ju a them këtë me bindje se e kundërta do jetë kastrofike për atë dhe Serbinë.

Mos u surprizoni asnjëherë nga deklarata politike për konsum të brendshëm, sado ekstreme dhe të papërshtatshme të jenë. Ka vetëm një lider që nuk do të jetë i pranishëm, kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez, i cili më ka çuar një letër sqaruese, atë ditë Spanja ka festën e republikës. Letra e tij është jashtëzakonisht mbështetëse dhe më shumë se sa e mjaftueshme. Të tjerët do jenë të pranishëm”, deklaroi Rama.

Më shumë


spot_img

spot_img