Hapësire reklamuese

Rajoni

Vuçiç: 2024 do të jetë një vit me trazira dhe konflikte

Shkruar nga Newsbomb
Vuçiç: 2024 do të jetë një vit me trazira dhe

Aleksandër Vuçiç duke folur në akademinë ceremoniale me rastin e 182 vjetorit të Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve (SANU), ka bërë disa deklarata të cilat kanë shkaktuar reagime të shumta, -  raporton Euroneës Serbia.

Vuçiç në fjalën e tij tha se ka frikë se viti i ardhshëm, kur priten zgjedhje në shumë vende të botës, do të jetë shumë më i vështirë dhe më i keq për të gjithë botën, përfshirë edhe për Serbinë.

“Kam frikë se ky vit do të na sjellë shumë më tepër konflikte, shumë më tepër trazira se viti paraprak dhe ky vit 2023. Kur them këtë, kam parasysh të gjitha llojet e kërcënimeve ndaj popullit tonë në Kosovë, por edhe në Republikë Srpska dhe në shumë pjesë të tjera të rajonit tonë”, - tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë tha se është jashtëzakonisht e rëndësishme që çdo ditë, duke dëgjuar pikëpamje të ndryshme, mendime të ndryshme të vijmë në një emërues të përbashkët se si ta ruajmë lirinë, vendin tonë dhe të ardhmen në përgjithësi.

Siç shtoi ai, “rruga jonë është të insistojmë në zgjidhje kompromisi edhe pse e dimë se nuk do të ketë.

Edhe sikur ta bëjmë këtë me të gjitha premtimet që na bëjnë thuajse çdo ditë, me të gjitha historitë e bukura që janë joshëse, tërheqëse dhe në fund rezultojnë gjithmonë gënjeshtra shumëngjyrëshe, “nuk do të merrnim asgjë. “, shtoi Vuçiç.

“As në nivel taktik, e lëre më në nivel strategjik. Prandaj jam i sigurt se është e rëndësishme që vendi ynë të mbrojë atë që i përket vendit tonë, të përpiqet të ruajë paqen, ndonjëherë nën një shkëmb dhe të fshihet në mënyrë që të jo për të rrezikuar të ardhmen e vendit tonë, por për të pritur një mundësi të favorshme në kuptimin e vërtetë të fjalës për të dalë para botës me të vërtetën dhe drejtësinë dhe për të fituar respektin e botës për këtë”, theksoi Vuçiç.

Vuçiç thotë se pret që viti i ardhshëm të jetë më i vështiri në historinë tonë moderne, por gjithashtu beson se një pjesë e madhe e vështirësive dhe problemeve do të marrin fund.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese