Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Vritet ushtari i parë në gardh, Izraeli sulm të madh ajror në Gaza

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ushtria Izraelite ka nisur një sulm të madh ajror drej Hamasit në rripin e Gazës.

albsig

Sipas forcave të mbrojtjes (IDF) sulmi erdhi si shkak i vdekjes së një ushtari izraelit, pasi u godit me armë zjarri në protestën përgjatë një rrethimi që ndan Izraelin dhe Gazën. Ishte ushtari i parë izraelit i vrarë në gardh që prej luftës së fundit mes Izraelit dhe Hamasit në 2014, tha IDF

“IDF e dënon sulmin dhe aktivitetin armiqësor të orkestruar nga Hamasi gjatë muajve të fundit me ashpërsi të madhe. Hamasi zgjodhi të përshkallëzojë situatën e sigurisë dhe do të bartë pasojat për veprimet e saj”, tha ushtria izraelite në një deklaratë për mediat.

Menjëherë pas deklaratës ushtria nisi sulmet me tanke dhe aeroplanë kundrejt Hamasit. Sulmi i së premtes vjen si pasojë e një afati të vendosur nga Ministria e Mbrojtjes Avidgor për të ndaluar sulmet ose për të përballuar pasojat

Ky sulm është njihet si “Operacioni i Mbrojtjes” dhe vjen pas katë vjet armëpushim.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img