Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mar
14 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Vritet në atentat shkencëtari, arkitekti i programit nuklear të Iranit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

44b5e5edb2ab9e587ffcb47db5410636

Shkencëtari iranian Mohsen Fahrizade, i konsideruar si arkitekti i programit bërthamor në këtë vend, ka qenë shënjestër e një atentati në Teheran.

Një media lokale raporton se Fahrizade është qëlluar por ka arritur të shpëtojë dhe ndodhet në spital, ndërsa një media tjetër në Teheran raporton se shkencëtari ka vdekur.

Nuk ka asnjë reagim zyrtar nga Irani lidhur me ngjarjen, ndërsa agjencia nukleare iraniane ka thënë se s’ka dijeni për ndonjë ngjarje ku të përfshihen anëtarët e saj.

Por Hossein Salami, i cili është kreu i Gardës Revolucionare të Iranit ka deklaruar se: “Ekzekutimi i shkencëtarit bërthamor është shembulli më i dhunshëm se imperializmi po mundohet të na pengojë të kemi akses në shkencën moderne”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img